Czym jest trening funkcjonalny?
Jest to coraz częściej stosowany rodzaj treningu, który wywodzi się z technik rehabilitacyjnych. W rehabilitacji stosowany jest on dla przywrócenie prawidłowych wzorców ruchowych oraz poprawy kontroli nerwowo-mięśniowej, co przyspiesza powrót do zdrowia. Główną zasadą tego rodzaju treningu jest funkcjonalność każdego ruchu. Wszystkie ćwiczenia muszą konkretnie przekładać się na ruchy, które towarzyszą nam na co dzień. Trening funkcjonalny swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim brakiem jakichkolwiek przeciwwskazań do jego uprawiania. Jest on przeznaczony dla każdego, bez względu na płeć, wiek czy stopień zaawansowania.
Jakie przynosi korzyści?
Trening funkcjonalny jest treningiem prozdrowotnym. Dzięki regularnym ćwiczeniom następuje redukcja tkanki tłuszczowej, poprawa wytrzymałości mięśniowej, a także stabilizacja stawów, dzięki czemu zmniejszamy ryzyko wystąpienia kontuzji podczas ćwiczeń oraz codziennych obowiązków. Trening ma także istotny wpływ na poprawę postawy naszego ciała oraz poprawę kondycji ruchowej i zwiększenie wydolności organizmu.
Na czym polegają ćwiczenia w treningu funkcjonalnym?
Trening funkcjonalny nie powoduje żadnych ograniczeń ruchomości stawów, ponieważ jego założeniem jest praca we wszystkich płaszczyznach. Ze względu na brak pełnej izolacji mięśni, nacisk kładzie się na poprawną technikę wykonywania ćwiczeń. Trening funkcjonalny stosuje się adekwatnie do potrzeb ćwiczącego. Do ćwiczeń można używać takich przyborów jak: kettlebells, bosu, piłki do fitnessu i TRX.