Choroby dziąseł a zaburzenia erekcji

Z wyników badań, które opublikowało pismo „Journal of Sexual Medicine”, wynika, że mężczyźni mający stany zapalne dziąseł z powodu paradontozy, trzy razy częściej cierpią na zaburzenia erekcji.

Tureccy naukowcy przebadali 80 mężczyzn w wieku 30-40 lat mających zaburzenia erekcji. Dla porównania przebadano też grupę kontrolną składającą się z 80 panów nie cierpiących na podobne problemy. Porównanie pokazało, że ponad połowa mężczyzn z pierwszej grupy cierpiała na choroby dziąseł. Po przeanalizowaniu czynników takich jak wiek, styl życia czy wykształcenie, okazało się, że mężczyźni cierpiący na przewlekłe choroby przyzębia spowodowane parodontozą są nawet trzykrotnie częściej narażeni na problemy z erekcją.

Paradontoza jest przewlekłą chorobą zapalną przyzębia, tj. dziąseł i innych tkanek otaczających i podpierających zęby. Powstaje w wyniku długotrwałego procesu zapalnego wywołanego przez drobnoustroje, które w naturalny sposób gromadzą się w miejscu zetknięcia dziąseł z zębami.

Nie są dokładnie znane przyczyny tej zależności. Jednak z innych badań wynika, że choroby dziąseł przyczyniają się do rozwoju chorób krążeniowych. Te z kolei wpływają na erekcję. Zapalenie przyzębia oraz zaburzenia erekcji mają także wspólne czynniki ryzyka. Są to m.in. cukrzyca, palenie papierosów czy choroba wieńcowa.