Uprawianie sportów zimowych to jedna z przyjemniejszych czynności związanych z zimą. Lekki mróz, słońce i rześkie, świeże powietrze – dla wielu amatorów aktywnego spędzania czasu nie ma nic lepszego. Co jednak, jeśli ulegniemy wypadkowi, które przecież zdarzają się najlepiej nawet przygotowanym sportowcom? Jaki rodzaj urazów najczęściej może nam się przydarzyć w danej dyscyplinie sportu?
Snowboarding
Snowboarding uznawany jest za sport zimowy prowadzący do największej liczby kontuzji. Snowboardziści bardzo często są ogólnie wysportowanymi ludźmi, ale jednocześnie nie zawsze najlepiej wyszkolonymi i doświadczonymi. Najczęściej ulegają urazom barków, pleców i dłoni (nadgarstków oraz palców).
Narciarstwo zjazdowe
Najczęstsze kontuzje wśród narciarzy to urazy kończyn i kręgosłupa. Typową kontuzją narciarską jest uszkodzenie więzadeł krzyżowych stawu kolanowego, złamania kości ręki lub nogi, stłuczenia miednicy, a także urazy stawu biodrowego.
Narciarstwo biegowe
Ta dyscyplina sportu uważna jest za najmniej urazową spośród wszystkich dyscyplin sportów zimowych. Narciarze biegowi w pierwszej kolejności narażeni są na stłuczenia wynikające z upadków po wpływem utraty równowagi, otarcia lub skaleczenia kończyn oraz naciągnięcia mięśni w wyniku przeciążenia biegiem.
Łyżwiarstwo
Łyżwiarzom grożą przede wszystkim złamania kości rąk, szczególnie stawu łokciowego i nadgarstków, rzadziej nóg lub kręgosłupa. Bolesny upadek na twardą powierzchnię lodowiska może zakończyć się nie tylko stłuczeniem miednicy, ale także urazem czaszki.
Jazda na sankach
Wydaje się, że jazda na sankach nie może być przyczyną groźnych wypadków. Tymczasem wykonywane w trakcie jazdy hamowanie nogami stosunkowo często kończy się uszkodzeniem stopy albo kości podudzia, a wywrotki prowadzą do urazów rąk i barków. Groźnym urazem kręgosłupa może zakończyć się jazda na sankach głową w dół.
Zdarza się, że ból wynikający z niegroźnego urazu po jakimś czasie przemija i w codziennym życiu nie odczuwamy specjalnego dyskomfortu, chociaż z pewnością nie możemy wrócić do poprzedniej aktywności sportowej. Urazów powstałych w wyniku uprawianiu sportów nigdy nie wolno lekceważyć. Nawet najdrobniejsze, jeśli są nieleczone, mogą doprowadzić do zmian, które uniemożliwią sprawne poruszanie się w przyszłości. Istnieje szereg zabiegów medycznych, którym poddaje się uszkodzony w wyniku urazów narząd ruchu. Niektóre są bardzo złożone, inne mniej. Każdorazowo o ich przeprowadzeniu decyduje lekarz, kwalifikując pacjenta w zależności od stopnia skomplikowania urazu. Najczęściej stosowane są:
- artroskopia stawów (kolanowego, skokowego, barkowego, łokciowego, biodrowego),
- rekonstrukcja więzadeł (stawów: kolanowego, skokowego, obojczykowo-barkowego, ścięgna Achillesa),
- endoprotezoplastyka stawów (biodrowego, kolanowego).
Są to zabiegi o różnym stopniu inwazyjności i jak każdy zabieg chirurgiczny wymagają przeprowadzenia badań diagnostycznych. Pomagają odzyskać pełne zdrowie i bardzo często umożliwiają powrót do aktywnego uprawiania sportu.
Więcej na temat wspomnianych powyżej zabiegów przeczytasz w naszym przewodniku po zabiegach: