Powrót z urlopu bywa bolesny. Wyciszony umysł, rozruszane wakacyjnymi aktywnościami ciało trudno przestawiają się na wielogodzinne siedzenie przy biurku. Dlatego warto oszukać nieco organizm, ale wyłącznie z korzyścią dla zdrowia. Nie mówimy o spaniu do 11:00, ale o wprowadzeniu najprostszej i najstarszej aktywności podejmowanej przez człowieka – o chodzeniu.
W codziennym natłoku zajęć bywa, że trudno znaleźć nam warunki i czas na aktywność fizyczną. Dlatego warto szukać okazji do ruchu każdego dnia. Spacery to doskonałe rozwiązanie dla osób w każdym wieku. Pozwolą utrzymać energię zdobytą w czasie urlopu, utrzymać sprawne ciało i wysoki poziom endorfin. A to przecież synonimy wakacji!
Zacznij… chodzić
Tym bardziej, że już tak prosta zmiana w codziennych nawykach, jak wprowadzenie krótkich, ale regularnych spacerów pozwala zauważyć po jakimś czasie dużą różnicę w samopoczuciu. Spacerowanie może mieć ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale i dobre samopoczucie. To najprostsza i najbardziej dostępna forma długoterminowej zmiany stylu życia. Faktem jest, że powinniśmy chodzić około 6 km dziennie i dzięki temu 500 kcal. Tak naprawdę, to nie jest takie trudne! Po prostu pokonaj większy dystans zanim złapiesz metro, autobus bądź tramwaj, idąc jeden przystanek dalej, niż robisz to zazwyczaj. Chodzenie to relaksujący i przyjemny sposób aby być zdrowym, a także, skoro nie wymaga to dodatkowych urządzeń, czasu, oraz wydatków, jest to idealna forma aby wpasować ćwiczenia w codzienną rutynę.
Chodzenie pomaga uzyskiwać dobre samopoczucie, a także redukuje uczucie stresu, depresji oraz zmęczenia. Ponadto, pomaga nam osiągnąć i utrzymać zdrową wagę ciała oraz redukuje ryzyko rozwinięcia się osteoporozy.
Dłuższy spacer w umiarkowanym tempie (40 min przy 60-65% max przyspieszeniu pracy serca) to jeden z najlepszych sposobów na pozbycie się zbędnych kilogramów – spalany wtedy aż do 300 kcal/h
Krótszy i szybszy spacer (20 min przy 75-85% max przyspieszeniu pracy serca) jest polecany, aby polepszyć funkcjonowanie pracy serca oraz płuc
Pamiętaj
- To ważne, aby skontaktować się z lekarzem dla sprawdzenia stanu zdrowia przed rozpoczęciem każdego programu treningowego, a konieczne, jeśli masz problemy zdrowotne, nie ćwiczyłeś/aś regularnie przez rok lub dłużej, jesteś powyżej 65. roku życia, masz znaczną nadwagę, bądź jesteś nałogowym palaczem.
- Wykonaj parę ćwiczeń rozciągających ,aby prawidłowo rozgrzać mięśnie przed chodem. Rozciąganie doda elastyczności oraz więcej komfortu podczas treningu. Zaraz po wysiłku, ponownie wykonaj kilka ćwiczeń rozciągających, oddychając miarowo (dłuższy wydech niż wdech), aby zminimalizować powstanie zakwasów.
- Butelka wody to nieodzowny ekwipunek spacerującego.
- Buduj tempo swojego chodu powoli, systematycznie zwiększając szybkość oraz ilość kroków. Zminimalizujesz w ten sposób ryzyko kontuzji.
- Spaceruj w parze lub grupie. To świetna motywacja.
- Jeśli chodzisz po zmroku, koniecznie użyj ubrań z elementami odblaskowymi lub specjalnych pasków, zakładanych na kostki u nóg i/lub ramiona, czy przeguby dłoni.
- Jeśli jest deszczowa pogoda lub oblodzona nawierzchnia, wybierz buty, które zapewnią ci stabilny chód i będą izolować od zimna i wilgoci. Kiedy warunki pogodowe nie pozwalają na spacery, nie rezygnuj z treningów – koniecznie wybierz się do fitness-klubu.
Pomnóż kroki!
- Przespaceruj się 15 minut po zjedzeniu obiadu.
- Używaj schodów zamiast windy.
- Parkuj samochód dalej od sklepu niż zwykle.
- Nie używaj samochodu na krótkie dystanse – przejdź się.
- Wchodź po zwykłych schodach, na ruchomych tylko stoisz.
- Przespaceruj się, aby odwiedzić znajomego, nie jedź samochodem.
- Nie dzwoń do współpracowników podczas pracy – przejdź się do nich.
- Wysiądź z autobusu, tramwaju czy metra jeden przystanek wcześniej i przejdź resztę drogi.
- Spaceruj kiedy rozmawiasz przez telefon. Możesz zrobić około 100 kroków podczas 5 minutowej konwersacji.
- Zapisz się na lekcje tańca – np. towarzyski, hip hop. To nie tylko dodatkowe kroki, ale i większa sprawność, zwiększenie poczucia pewności siebie i wyjątkowo przyjemny sposób spędzania wolnego czasu!
Fot. pixabay