Przebarwienia i zmiany skórne mogę być istotnym defektem kosmetycznym. Przede wszystkim są nieestetyczne, ale mogą być też objawem groźnych schorzeń, dlatego w przypadku ich wystąpienia należy skonsultować się z dermatologiem i w razie potrzeby poddać się zabiegowi dermatologii laserowej.
Spis treści [pokaż]
Przeciwwskazania:
- ciąża,
- karmienie piersią,
- opalenizna,
- leki światłouczulające (retinoidy, tetracykliny),
- stosowanie ziół (dziurawiec, nagietek) w okresie 3 tyg. przed zabiegiem,
- cukrzyca,
- bielactwo,
- łuszczyca,
- padaczka,
- zaburzenia krzepnięcia krwi lub stosowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi,
- skłonność do powstawania bliznowców (keloidów).
Przygotowanie do zabiegu:
- Konsultacja z dermatologiem w celu zebrania wywiadu lekarskiego, oceny zmian skórnych do usunięcia, a także opisu zabiegu i przedstawienia oczekiwanych efektów. Podczas wizyty lekarz ustala przeciwwskazania i wyjaśnia ewentualne efekty uboczne.
- Przed zabiegiem nie należy się opalać co najmniej przez 4 tygodnie.
- Należy odpowiednio nawilżać skórę (suplementy diety, kremy nawilżające).
- Nie należy pić alkoholu w dniu zabiegu.
- Do tygodnia przed zabiegiem zaleca się zaprzestanie złuszczania skóry (stosowanie peelingu).
Opis zabiegu:
Działanie lasera, czyli generatora promieniowania, opiera się na zjawisku emisji wymuszonej. Oznacza to wzmocnienie światła poprzez wymuszoną emisję promieniowania, o właściwościach niemożliwych do uzyskania w przypadku innych typów źródeł promieniowania. Podczas zabiegu laserowego usuwania przebarwień światło emitowane przez laser jest wybiórczo pochłaniane przez zawartą w skórze melaninę (barwnik odpowiedzialny za kolor skóry). Prowadzi to do podgrzewania komórek zawierających barwnik i powoduje ich zniszczenie. Pacjent w trakcie zabiegu może odczuwać niewielkie pieczenie, które u osób bardziej wrażliwych można zniwelować poprzez zastosowanie znieczulenia miejscowego. Czas trwania zabiegu różni się w zależności od naświetlanej powierzchni.
Pielęgnacja po zabiegu:
- Przez kilka dni po zabiegu nie należy stosować mydła, spirytusu i toników na bazie alkoholu.
- Przez kilka dni nie wolno złuszczań naskórka (stosować peelingu) ani wycierać miejsc po zabiegu ręcznikiem lub gąbką.
- Należy bezwzględnie chronić skórę przed słońcem przez minimum miesiąc po zabiegu.
- Zaleca się nawilżanie skóry 2-3 razy dziennie.
- W przypadku uszkodzonej skóry należy unikać stosowania makijażu na naświetlane miejsce przez 4-5 dni, w pozostałych przypadkach makijaż można nałożyć już następnego dnia.
- W rzadkich przypadkach dochodzi do pojawienia się na skórze strupków. Konieczne jest wówczas zastosowanie maści z antybiotykiem lub delikatnych preparatów sterydowych (leki przepisywane przez lekarza).
- Po około 4-6 tygodniach należy zgłosić się na wizytę kontrolną, oceniającą efekty po zabiegu lub przygotowującą do kolejnych etapów leczenia.
Ile to kosztuje:
1200-2800 zł
Na raty – od 29,60 zł miesięcznie.