Sposoby na naczynka

Cera naczynkowa jest wymagająca. Szczególnej troski potrzebuje jesienią i zimą, kiedy narażona jest na szkodliwy wpływ zmiennych warunków atmosferycznych. Różnica temperatur pomiędzy świeżym powietrzem a ogrzewanymi pomieszczeniami prowadzi do osłabienia elastyczności ścianek naczyń krwionośnych. W jaki sposób leczyć pajączki, które pojawiają się na skórze?

Nie jest to regułą, ale posiadaczami cery naczynkowej są najczęściej osoby rude lub o jasnej karnacji i jasnych włosach, Teleangiektazje, potocznie nazywane  „pajączkami”, pojawiają się u osób o cerze wrażliwej na twarzy, dekolcie i nogach. Teleangiektazje przypominają cienkie niteczki i powstają w wyniku rozszerzania się mięśni gładkich naczyń włosowatych.

Co wolno, czego nie wolno cerze naczynkowej?

Zmiany skórne pojawiają się pod wpływem różnych bodźców. Oprócz skrajnie zmiennych temperatur mogą to być stresowe sytuacje, korzystanie z solarium lub sauny, spożywanie ostrych przypraw lub użycie źle dobranego kosmetyku. Ta nadmierna wrażliwość w 80% wynika z wrodzonych skłonności.

Tendencja do rozszerzonych naczynek krwionośnych to problem zarówno kobiet, jak i mężczyzn, choć u kobiet często jest efektem działania estrogenów na mięśnie naczyń włosowatych – mówi dr Urszula Brumer, właścicielka warszawskiej kliniki Dr Urszula Brumer Medycyna Młodości. – W pierwszej kolejności objawem jest rumień. Mimo że szybko znika, nie bagatelizujmy go. Z biegiem czasu może się bowiem utrwalić lub przekształcić w ciężki do leczenia trądzik różowaty. Aby nie dopuścić do jego rozwoju, warto rozpocząć kurację odpowiednio wcześnie.

Warto także dbać o skórę na co dzień. Należy stosować na twarz kremy natłuszczające, które tworzą ochronny filtr lipidowy, unikać alkoholu oraz przegrzewania skóry, np. w saunie, regularnie stosować delikatne kosmetyki obkurczające naczynia krwionośne, a przede wszystkim wzbogacić dietę o witaminę B2 (mleko, jajka, ryby, kiełki, produkty zbożowe pełnoziarniste, warzywa liściaste), witaminę C (świeże owoce, pomidory, papryka, ziemniaki) oraz witaminę PP, inaczej niacynę (orzechy, łosoś, migdały, grzyby, drób).

Laser – na cerę naczynkową i rumień

Najskuteczniejszą jak dotąd metodą trwałego zamykania rozszerzonych naczynek jest kuracja laserowa. Głowica laserowa emituje konkretną energię światła, która pochłania tzw. „kolorowe struktury skóry”, w tym hemoglobinę zawartą w czerwonych krwinkach.

– Poprzez zamianę energii światła w energię cieplną, dochodzi do termicznego skoagulowania białek znajdujących się we krwi, co prowadzi do zamknięcia naczynek – wyjaśnia dr Urszula Brumer. – Jednocześnie tkanka otaczająca naskórek i naczynia pozostaje bez naruszenia. Takie synergiczne działanie sprawia, że terapia jest bardzo skuteczna (skóra odzyskuje swój jednolity koloryt i świeżość), a przy tym całkowicie bezpieczna dla ludzkiego organizmu.

Aby zamknąć wszystkie popękane naczynka, potrzeba najczęściej dwóch zabiegów wykonanych na przestrzeni około dwóch miesięcy. Efekty terapii są permanentne. Jeśli po jakimś czasie znów pojawią się „popękane naczynka”, będą to naczynka zupełnie nowe, oznaczające powracającą skłonność do ich tworzenia się. W zależności od indywidulanych potrzeb kurację laserową można powtórzyć.

Jak twierdzi dr Brumer, światło laserowe działa równie dobrze przy leczeniu rumienia. Jest to jednak zabieg nieco dłuższy, wykonywany inną techniką przez lekarza oraz obejmujący całą powierzchnię leczonej partii ciała pacjenta.

Skleroterapia – na żylaki

Zupełnie inną terapię stosuje się w leczeniu żylaków. Tu jedną z bezpieczniejszych i najskuteczniejszych z dostępnych kuracji jest skleroterapia, która polega na podaniu do światła żyły środka obliterującego.

– Lek ten prowadzi do podrażnienia wnętrza naczynia i tym samym wywołania jego zrośnięcia – tłumaczy dr Brumer. –Zazwyczaj w trakcie jednego zabiegu wykonuje się kilka wstrzyknięć substancji. Igła używana do wykonania zastrzyku ma bardzo mały rozmiar, więc leczenie jest umiarkowanie bezbolesne.

Po zabiegu miejsca nakłucia osłaniane  są niewielkimi opatrunkami, a następnie na całą kończynę zakładana jest specjalna pończocha uciskowa, dobierana do rozmiaru nogi. Pierwsza wizyta po wykonaniu obliteracji odbywa się  po już po siedmiu dniach, a pierwsza ocena efektów powinna mieć miejsce nie wcześniej niż po około trzech-czterech tygodniach. Po tym czasie następuje zazwyczaj największa i najbardziej widoczna poprawa.

Informacje o ekspercie:
Dr Urszula Brumer, lekarz medycyny estetycznej, właścicielka kliniki specjalizującej się w zakresie zabiegów preparatami autologicznymi Dr Urszula Brumer Medycyna Młodości – www.drbrumer.pl  

Źródło: informacja prasowa