Zadbane włosy to atut każdej kobiety, nic więc dziwnego, że zainteresowanie skutecznymi sposobami na piękne i zdrowe włosy wciąż rośnie. Jednym z produktów, który zdobywa coraz szersze grono zwolenniczek, są olejki. Okazuje się, że dobrze dobrane i prawidłowe olejowanie włosów może zdziałać cuda i co szczególnie ważne – efekty są długotrwałe.
Spis treści
Olej – samo dobro dla włosów
Odpowiedni olej odżywia, regeneruje, podkreśla skręt kręconych włosów i wygładza proste. Naturalne olejki nie zawierają substancji konserwujących, zapachowych, barwników. Atutem zabiegu olejowania jest także to, że pomoże wszystkim typom włosów. Najwięcej dobrego oleje zdziałają przy włosach suchych, zniszczonych, ale zaleca się je nawet przy przetłuszczających się włosach – np. na końcówki często zniszczone mocno oczyszczającymi szamponami.
Dobry wybór ma znaczenie
Choć olej to nie kosmetyk, kluczowe znaczenia dla prawidłowego olejowania ma odpowiedni wybór. Nie każdy olejek nadaje się do konkretnego rodzaju włosów. Naturalne oleje pozyskuje się z roślin, z pestek, mogą zatem np. niekorzystnie przyciemnić blond na głowie. Dlatego jasnowłose panie nie powinny sięgać po olejek z amli, brahmi, rozmarynowy oraz olejek rycynowy. Oleje dzielą się na:
- nasycone – (np. masło kakaowe, olej palmowy),
- wielonienasycone (np. z orzechów włoskich, słonecznikowy, sojowy),
- jednonienasycone (np. migdałowy, rzepakowy, oliwa z oliwek).
Z kolei włosy mogą być:
- wysokoporowate – chłonne jak gąbka, ale też szybko „oddają” składniki odżywcze, są suche, zniszczone, mają tendencję do puszenia, źle znoszą stylizację,
- normalnej porowatości – zdrowe, dobrze się stylizują i przyjmują składniki pielęgnujące,
- średnioporowate – mogą mieć cechy nisko – i wysokoporowatych, w zależności od czynników zewnętrznych (pielęgnacja, zabiegi fryzjerskie itp.),
- niskoporowate – włosy uznawane za zdrowe ,o ściśle ułożonych łuskach, odporne na szkodliwe czynniki, dobrze przyswajają składniki odżywcze, kiepsko się układają i trudno chłoną wodę.
Rodzaj oleju a typ włosów
Przyjmuje się, że włosom wysokoporowatym dobrze robią kurację z olejków o dużych cząsteczkach, a dla niskoporowatych lepsze będą te o cząsteczkach małych. A zatem jaki olej konkretnie zastosować na dany typ włosów? Najlepszą metodą jest przetestowanie na „własnej skórze”, bo indywidualne reakcje są różne, przyjmuje się jednak, że dla włosów wysokoporowatych najlepsze będą kurację z olejów:
- z wiesiołka,
- z pszenicy,
- z orzechów włoskich i laskowych,
- z komosy,
- z pestek winogron/dyni/arbuza/wiśni/moreli/brzoskwini,
- z amarantusa,
- rycynowy,
- sojowy,
- kukurydziany,
- lniany,
- słonecznikowy,
- z awokado,
- ze słodkich migdałów,
- arachidowy,
- orzechów makadamia i brazylijskich.
W przypadku włosów o normalnej porowatości docenimy właściwości i zalety olejku:
- arganowego,
- jojoba,
- z orzechów makadamia, laskowych, brazylijskich,
- abisyńskiego,
- rzepakowego,
- ze słodkich migdałów,
- ryżowego,
- rycynowego,
- sezamowego,
- oliwy z oliwek,
- z nasion papai,
- z kiełków pszenicy.
Włosy średnioporowate polubią zabiegi olejem:
- rycynowym
- jojoba,
- lnianym,
- z kiełków pszenicy,
- z pestek dyni.
Pielęgnację i skuteczne dbanie o kondycję włosów niskoporowatych ułatwią olejki:
- kokosowy,
- palmowy,
- rycynowy,
- słonecznikowy,
- lniany,
- masło kakaowe,
- masło shea.
Metody olejowania
Wiemy już co to jest olejowanie, jakie są rodzaje olejków i jak dopasować je do kondycji i typu włosa, czas na porady dotyczące metod prawidłowego olejowania: Olejowanie na sucho – wybrany olejek nakłada się na suche włosy przed ich umyciem – od ucha do samych końcówek. Warto przeczesać włosy, aby rozprowadzić olejek. Taką dobroczynną miksturę trzymamy na włosach przez co najmniej 1 godzinę, a potem należy zmyć ją dokładnie szamponem bez SLS.
Olejowanie włosów na mokro – aplikujemy olej na zwilżone (nie mokre i nie umyte) włosy. Olejowanie włosów w misce – do 1 litra ciepłej, przegotowanej wody dodajemy 1-2 łyżki oleju, kilka kropli kwasu hialuronowego, mleczka pszczelego lub soku z aloesu. Mikstura jest oczywiście w misce i zanurzamy w niej włosy na ok. 2-3 minuty, następnie delikatnie odsączamy nadmiar, zakładamy foliowy czepek i owijamy głowę ręcznikiem, aby wzmocnić działanie substancji. Po ok. 30 minutach należy zdjąć ręcznik, ale pozostawić „kompres” olejowy jeszcze na 1,5 godziny.
Olejowanie z dodatkiem odżywki do włosów – można najpierw nałożyć na włosy wybrany olejek, a potem zaaplikować odżywkę (lub odwrotna kolejność) albo od razu przygotować miksturę z olejku i odżywki. Taką maskę owijamy ręcznikiem albo zakładamy czepek i pozwalamy działać przez ok. 30 minut. Warto wiedzieć, że zarówno metodę na sucho i na mokro można zastosować także jako olejowanie na noc. Jest to wyjątkowa kuracja, bardzo efektywna, zalecana szczególnie na zniszczone, suche włosy, np. blond zniszczone rozjaśnianiem Wybrany olejek nakładamy na włosy, zabezpieczamy je czepkiem i zmywamy dopiero rano.
Dobre rady na temat olejowania
Zanim przystąpimy do tego jakże skutecznego, dobroczynnego rytuału, kilka praktycznych porad:
- włosy można olejować 1-3 razy w tygodniu, ważne by nie doszło do przeolejowania,
- olejek nakładamy na jak najcieńsze pasma,
- olej aplikujemy na czyste, nieposklejane włosy,
- najlepiej olejować włosy min. 1-3 godziny przed myciem,
- olej spłukujemy ciepłą wodą, a potem myjemy włosy szamponem (1-2 razy),
- nie używamy kosmetyków z silikonami, które impregnują włos na składniki oleju,
- suszymy włosy bez suszarki, nie stylizujemy.
Olejowanie to same korzyści
Dobroczynne olejki pomogą włosom osłabionym, poprawią kondycję rozjaśnianych włosów blond, zniszczonych ciemnych, podkreślą urok kręconych loczków i stylowych gładkich fryzur. Korzyści z olejowania to m.in.:
- regeneracja i odbudowa struktury włosów,
- ograniczenie wypadania włosów i stymulacja ich wzrostu,
- blask, elastyczność, gładkość i sprężystość,
- wsparcie w walce z łupieżem i przetłuszczaniem włosów oraz skóry,
- kuracja na rozdwajające się końcówki,
- mniejsze puszenie i elektryzowanie,
- ochrona przed działaniem słońca, wiatru, temperatur, klimatyzacji,
- kojące działanie na podrażnienia i stany zapalne skóry głowy.