Jak wybrać idealny zapach i jak najlepiej używać perfum?

Perfumy tworzą Twój image w takim samym stopniu, jak strój, fryzura czy zastosowane dodatki. Jeśli nie są dobrze dobrane, mogą mieć negatywny wpływ na Twoje ogólne samopoczucie, a także postrzeganie przez innych.

Warto wiedzieć, że na perfumy składają się trzy nuty zapachowe:

  • nuta głowy (zwana również nutą wysoką) jest najsilniej wyczuwana zaraz po otworzeniu buteleczki. Jej związki zapachowe są ulotne, dlatego też jest to najmniej trwała, aczkolwiek dająca najintensywniejszy zapach,  nuta.
  • nuta serca (zwana również nutą średnią) nadaje wyrazistość całej kompozycji zapachowej. Utrzymuje się na skórze przez około dwie godziny, chociaż nie zawsze jest wyraźnie wyczuwalna.
  • nuta bazowa (zwana również nutą głębi) zawiera różnego rodzaju utrwalacze i utrzymuje się na skórze nawet do kilkunastu godzin.

Pierwszym zadaniem, jakie powinnaś postawić przed sobą  przy wyborze perfum jest  określenie, czy odpowiada Ci zapach każdej ze wspomnianych powyżej nut. Możesz to określić najwcześniej po kilku godzinach od zaaplikowania perfum na ciało, dlatego lepiej nie podejmuj decyzji pochopnie. Jeśli którakolwiek z nut nie wzbudza Twojego zadowolenia – nie kupuj tych perfum. Wybierając zapach dla siebie, powinnaś wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych rzeczy. Poniżej znajdziesz praktyczne rady, jak uniknąć nieudanych wypraw do perfumerii i niepotrzebnych wydatków.

  1. Najlepszą porą na zakupy w perfumerii jest przedpołudnie, gdyż zmysł węchu jest jeszcze wypoczęty i nieprzeciążony mieszankami zapachów z całego dnia.
  2. Nie decyduj się na wybór perfum, jeśli masz katar albo źle się czujesz, ponieważ ta czynność wymaga nie tylko sprawdzenia zapachów, ale także cierpliwości i pozytywnego nastawienia. Katar uniemożliwi Ci sprawdzenie każdej nuty zapachowej, zaś złe samopoczucie może sprzyjać pochopnym zakupom. W takiej sytuacji możesz podświadomie wybrać zapach, kojarzący Ci się z przyjemnym wspomnieniem (np. z dzieciństwa), który po kilku dniach przestanie Ci się podobać.
  3. Nie używaj żadnych kosmetyków o wyrazistych nutach zapachowych przed wyjściem na zakupy w perfumerii, gdyż aromaty mogą się wymieszać, zniekształcając faktyczny zapach testowanych perfum.
  4. Perfumy na każdej skórze pachną inaczej i to, co idealnie pasuje do Twojej koleżanki, niekoniecznie musi być odpowiednie dla Ciebie.
  5. Testuj nie więcej niż 3-4 perfumy jednorazowo, gdyż zmysł węchu szybko się męczy i po sprawdzeniu kilku zapachów nie będzie w stanie ich więcej rozróżnić. Jeśli nie chcesz powtarzać wizyt w perfumerii, zarezerwuj sobie jednego dnia więcej czasu i nastaw się na testowanie seriami. Po każdej serii zrób sobie 15-20 minut przerwy i wróć po następne.
  6. Nie kupuj perfum, kierując się jedynie zapachem na testerze, wąchając nakrętkę, lub szyjkę flakonu – zawsze wypróbuj, jak pachną na twojej skórze.
  7. Perfumy testuj na czystej skórze, w zagięciu łokcia albo na przegubie dłoni. Zrób to przynajmniej dwukrotnie, w odstępie tygodniowym. Dopiero w przypadku, gdy wszystkie trzy nuty zapachowe dwukrotnie zyskają Twoją aprobatę, śmiało możesz zdecydować się na zakup perfum.
  8. Perfumy dobieraj do swojej osobowości: zapachy o nutach kwiatowo-owocowych pasują do kobiet spokojnych i romantycznych, z kolei zapachy z mocnym akcentem, np. zielonej herbaty czy trawy owocowej, będą odpowiednie dla kobiet energicznych i pozytywnie nastawionych do życia.
  9. Kupując perfumy możesz sugerować się kolorem flakonu. Kolor fioletowy i różowy charakteryzuje głównie zapachy kobiece, kwiatowe, z dominującą nutą róż, jaśminu lub konwalii. Perfumy z nutami owocowymi mają flakony koloru żółtego, różowego i pomarańczowego. Działają one odświeżająco i orzeźwiająco, gdyż zawierają olejki eteryczne z pomarańczy, cytryny lub czarnej porzeczki. Tonacja czerwona i ciemnopomarańczowa jest typowa dla perfum o dość ciężkim zapachu, np. orientalnym, z wanilią lub nutami korzennymi. Jeśli flakon ma kolor zielony, możesz spodziewać się perfum o dominujących nutach zapachowych roślin zielonych: traw albo zielonej herbaty.
  10. Nie używaj  tych samych perfum zbyt długo, gdyż z czasem zobojętniejesz na ich zapach.

Kiedy już wybierzesz idealny zapach, powinnaś wiedzieć, w jaki sposób używać perfum, aby dobrze czuć się w każdych okolicznościach.

  • Perfumy mają tzw. trendy sezonowe – zimą można używać zapachów cięższych, z nutami wanilii, cynamonu, piżma lub mocno pachnących kwiatów. Z kolei latem przeważnie stosuje się lekkie, delikatnie kwiatowe i owocowe zapachy.
  • Perfumuj się z umiarem, gdyż wedle zasad zapachowego savoir-vivre’u zapach perfum powinien być ledwo wyczuwalny, subtelny i delikatny.
  • Używaj perfum stosownie do okazji. Na dzień i do pracy używaj zapachów delikatniejszych, ponieważ są one  mniej intensywne i drażniące dla otoczenia. Za to przy większych okazjach i dużych „wyjściach” możesz pokusić się o użycie zapachu cięższego i bardziej wyrazistego. Jeśli chcesz pachnieć delikatnie i dyskretnie, możesz rozpylić w powietrzu chmurkę perfum i przejść przez nią, dzięki czemu mgiełka zapachowa osiądzie na Twoich włosach i ubraniu.
  • Perfumuj ciało w miejscach, gdzie krew pulsuje pod skórą: na przegubach dłoni, w zgięciach łokci i kolan, na karku lub na skroniach. Możesz też delikatnie spryskać włosy. Jeśli użyjesz perfum w kilku z tych miejsc (nie we wszystkich, aby nie przesadzić), zapach będzie się dobrze rozchodził. Wbrew powszechnym opiniom, nie perfumuj się za uszami, gdyż skóra często jest tam tłusta, co nie tylko nie sprzyja utrzymywaniu się zapachu, ale także może go „wypaczyć”.
  • Nie rozcieraj perfum na skórze – bardzo łatwo możesz podrażnić naskórek.
  • Aby dłużej utrzymać zapach, możesz spryskać perfumami rąbek żakietu lub spódnicy.
  • Nie stosuj kosmetyków z różnych linii zapachowych, gdyż z ich połączenia może powstać nieprzyjemna mieszanka zapachowa. Warto pamiętać, iż zapach perfum wzmacnia się w połączeniu z kosmetykami z tej samej linii zapachowej, np.  balsamem do ciała lub płynem do kąpieli.