Czym jest crossfit?

Skakanie, bieganie, podnoszenie, dźwiganie, pływanie… Można tak wyliczać bez końca. Efekt jest jednak zawsze ten sam – nieludzkie zmęczenie, które ledwo pozwala ustać na nogach. Nie są to jednak tortury, a nieprzymuszona wola.

Mówiąc najprościej: crossfit to uniwersalny zestaw ćwiczeń, które wykonywać mogą wszyscy. Sprawność i doświadczenie schodzą na drugi plan, bo w trakcie zajęć sami możemy wyznaczać sobie granice i modyfikować obciążenia. A tu zakres jest potężny i tym różni się chociażby od monotonnych i żmudnych treningów na siłowni. Możemy więc biegać, pływać, wiosłować, jeździć na rowerze, skakać na skakance, robić brzuszki, pompki, podnosić się na drążku, rwać i podrzucać ciężary. Ale to nie wszystko! Do wyboru jest także kilka specjalistycznych urządzeń, które stymulują odpowiednie partie ciała.

Pierwsza crossfit nad Wisłę przywiozła amerykańska firma odzieżowa Reebok, która przytaszczyła kilka kontenerów, w których można było zobaczyć, o co chodzi w tej nowej, nieznanej w Polsce dyscyplinie. Niedługo później w Warszawie zaczęły powstawać pierwsze kluby. Nie takie tanie – trzeba zaznaczyć. Jedna karnety kosztują tyle samo, co do dobrych, popularnych klubów fitness.

Jak wygląda przykładowy trening crossfitu? Najważniejszą jego częścią jest tzw. workout. Przykładowo instruktor może kazać nam wykonać sto pompek, takich, przy których wstajemy do pozycji stojącej, a dopiero później padamy na ziemię. Kiedy zdyszani wykonamy plan musimy… zrobić sto brzuszków! Liczy się czas i tempo, a więc wszystko męczy niesamowicie. Po tym przychodzi czas na pełne przysiady. Ile? Oczywiście sto!

Na podstawie: natemat.pl/49917,czym-jest-crossfit-w-warszawie-zapanowala-moda-na-katorzniczy-trening

Przeczytaj również o treningu funkcjonalnym.