Wiemy ile kosztuje laserowa korekta wzroku

Jeśli nie cierpisz na jaskrę, zespół suchego oka lub zaćmę, wadę wzroku możesz usunąć poddając się prostemu zabiegowi chirurgicznemu. Na stole operacyjnym spędzisz zaledwie kilka minut i już kolejnego dnia będziesz mogła wrócić do swoich codziennych obowiązków.

Jak przebiega i ile kosztuje laserowa korekta wzroku?

Laserowa korekta (właściwie: zabieg chirurgii refrakcyjnej) pozwala na całkowite usunięcie nawet poważnej [1] wady wzroku – zarówno krótko- jak i nadwzroczności oraz astygmatyzmu. Zabieg wykonuje się raz w życiu, dlatego tak ważne jest, abyś zdecydowała się na operację, kiedy wada przestanie się już nasilać. Lista przeciwwskazań do poddania się korekty jest co prawda znacznie bardziej obszerna, ale do niej wrócimy jeszcze w dalszej części tej publikacji.

Po zabiegu będziesz mogła trwale pozbyć się okularów i soczewek, trwale tzn. do wieku około 40-50. roku życia. Z czasem będzie doskwierał ci astygmatyzm, nad- i krótkowzroczność, ale to wynik naturalnych procesów starzenia się, jakie dotykają wszystkich bez wyjątku (wady wzroku po 40-50. roku życia określa się mianem tzw. starczowzroczności).

Zabieg trwa od kilku do najwyżej kilkunastu minut

Przebieg operacji jest podobny niezależnie od wybranej metody – chirurg unieruchamia powieki tak, aby nie doprowadzić do niekontrolowanego zamknięcia oka, podaje środek znieczulający w kroplach (bez pomocy anestezjologa) i za pomocą lasera kształtuje rogówkę.

Powszechnie dostępnymi metodami na laserową korektę wzroku są:

  • LASIK,
  • EPI-LASIK,
  • TS-LASIK,
  • SBK-LASIK,
  • LASEK,
  • PRK,
  • EBK.

Większość chirurgów z jakimi będziesz konsultowała ewentualną korektę wzroku zaproponuje ci prawdopodobnie EPI-LASIK albo EBK, bowiem obie metody są bezpieczne dla oka, precyzyjne, a okres rekonwalescencji został przy nich ograniczony do minimum. Wszystko zależy jednak od wielkości, typu wady, twojego wieku oraz samej grubości rogówki.

Ile kosztuje laserowa korekta wzroku?

Korekta wzroku dla 1 oka to koszt w zakresie od około 2500-3000 do 5000 złotych, co oznacza, że jeśli jesteś zdecydowana na operację na obojgu oczach, powinnaś liczyć się z kosztem 5000 – 10000 złotych.

Zabieg możesz pokryć z własnych oszczędności lub zdecydować się na finansowanie ratalne. W Polsce dedykowaną ofertę ma w swoim portfolio m.in. MediRaty i tak np. zabieg chirurgii refrakcyjnej o wartości 8000 złotych rozłożony na 36 miesięcy daje ratę 302 złotych miesięcznie.

Przejdź i oblicz wysokość raty za zabieg laserowej korekcji wzroku »

Laserowa korekta wzroku nie jest finansowana (ani w całości, ani częściowo) przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. NFZ określa te zabiegi mianem kosmetycznych.

Kto nie może zdecydować się na zabieg?

Nie będziesz mogła poddać się operacji, jeśli stwierdzono u ciebie zespół suchego oka, masz postępującą jaskrę, zaćmę lub cukrzycę (z zabiegu wyklucza się także kobiety w ciąży). Laser nie jest także dla ciebie, jeśli okulista stwierdzi postępującą wadę wzroku w perspektywie ostatniego roku, najdalej dwóch – trzech lat.

[1] Nowoczesne rozwiązania stosowane w chirurgii refrakcyjnej pozwalają na korekcję wady w zakresie od +5-6 do -11-12 dioptrii w zależności od wykorzystanej metody.