Usuwanie znamion i blizn nie musi być bolesne. Zobacz, ile zapłacisz za zabieg

Blizny po operacjach, oparzeniach, trądziku, a nawet duże znamiona na szyi i twarzy możesz usunąć kilkoma zabiegami. Pamiętaj tylko, aby wcześniej skonsultować ten pomysł z dermatologiem lub lekarzem medycyny estetycznej i upewnić się, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.

1. Usuwanie znamion: brodawek, pieprzyków i innych

Obecność pieprzyków, włókniaków i brodawek na twarzy, szyi, dłoniach, rękach oraz wszystkich innych widocznych częściach ciała ma prawo wprawiać cię w dyskomfort. Zdecydowana większość tzw. znamion barwnikowych ma jednak łagodny charakter i tylko w szczególnych okolicznościach przybiera postaci złośliwej (np. w wyniku nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, uszkodzenia mechaniczne itd.). Zabieg usunięcia znamion jest w zasadzie bezbolesny, bo przebiega w znieczuleniu miejscowym, a okres rekonwalescencji wynosi od kilku do maksymalnie kilkunastu dni.

Znamię znamieniu nierówne

To jaką techniką posłuży się dermatochirurg zależy przede wszystkim od charakteru znamienia.

Wyróżniamy m.in. znamiona:

  • soczewicowate,
  • błękitne,
  • melanocytowe,
  • płaskie,
  • atypowe.

Znamię może zostać albo wycięte chirurgicznie skalpelem, albo usunięte przy wykorzystaniu specjalnego lasera, dzięki któremu efekt końcowy jest znacznie bardziej satysfakcjonujący dla pacjenta, bo blizna jest w zasadzie niewidoczna, a okres karencji nieporównywalnie krótszy.

Czy moje znamię na pewno kwalifikuje się do usunięcia?

Jeśli twoje znamiona krwawią, rozrastają się wraz z upływem czasu, zmieniają swój koloryt (ciemnieją lub jaśnieją), mają wypukłą budowę, powinnaś być na nie szczególnie uwrażliwiona. Oczywiście sam fakt posiadania nawet dużego, wyraźnie zarysowanego pieprzyka na skórze wcale nie oznacza, że znamię ma na pewno charakter karcynogenny, ale nie można tego też w jednoznaczny sposób wykluczyć, dlatego właściwa ocena ryzyka przez dermatochirurga ma w tym przypadku decydujące znaczenie (wcześniej lekarz pobierze próbkę do badania histopatologicznego).

Ile kosztuje usunięcie znamienia skórnego?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bowiem znamienia mają różną wielkość, złożoność i budowę. Można przyjąć orientacyjnie, że usunięcie pieprzyka, brodawki oraz innych drobnych defektów skórnych to koszt rzędu od 200 do 800 złotych. Podczas jednego zabiegu usuniętych może być nawet kilka różnych znamion – licz się jednak, że usunięcie każdego kolejnego to dodatkowe 200 – 400 złotych.

2. Usuwanie blizn: pooperacyjnych, potrądzikowych i innych

Usuwanie blizn jest zabiegiem nieco bardziej złożonym od neutralizacji znamion, jednak sam zabieg również przebiega pod znieczuleniem miejscowym, więc pacjent nie odczuwa bezpośrednio bólu, a tylko pewien dyskomfort.

Do kategorii blizn jakie mogą zostać zneutralizowane w klinikach medycyny estetycznej zaliczamy nie tylko blizny wrodzone, ale i po oparzeniach, po operacjach chirurgicznych oraz te będące następstwem młodzieńczego trądziku i ostrych zapaleń skórnych.

W zależności od głębokości oraz powierzchni uszkodzonej skóry, bliznę można albo wyeliminować w 100%, albo w znaczący sposób zmniejszyć jej wypuklenie, poprawić koloryt oraz strukturę (na gładką, delikatną w dotyku).

Zabiegi laserowe mogą być łączone z:

  • uzupełnianiem blizn w kwas hialuronowy,
  • wykorzystywaniem kwasów antybakteryjnych, regenerujących głębokie warstwy skóry,
  • peelingiem,
  • ostrzykiwaniem blizn środkami sterydowymi.

Ile kosztuje usuwanie blizn?

Pojedynczy zabieg usunięcia blizny po zabieg chirurgicznym, cesarskim cięciu lub po zmianach trądzikowych to koszt od 100 do 300 złotych w zależności od wybranej kliniki medycyny estetycznej. Weź jednak pod uwagę, że dla uzyskania satysfakcjonującego efektu w ręce lekarza będziesz musiała oddać się kilka do nawet kilkunastu razy, co daje już kwoty rzędu kilkuset do nawet 2-3 tys. złotych.