Stop chrapaniu

Z problemem chrapania zmaga się wiele osób. Nie tylko dojrzali mężczyźni, ale i dzieci, gdy chorują na alergię lub astmę. Należy pamiętać, że charakterystyczny dźwięk, który nie daje spać pozostałym domownikom jest nie tylko udręką dla tych, którzy mają z nim styczność, ale że może być oznaką czyhającego niebezpieczeństwa.

Jak przebiega proces chrapania oraz jak sobie z tym problemem radzić? Więcej na ten temat powie nam profesor Andrzej Kukwa oraz doktor Wojciech Kukwa z kliniki Millemedica w Warszawie.

Dlaczego chrapiemy, na czym polega ten proces?

Najprościej mówiąc, chrapanie to znak, że nasze drogi oddechowe są zwężone. Przepływające powietrze, zwykle podczas wdechu, wywołuje drganie tkanek miękkich. Z kolei ich ruch powoduje powstanie irytującego dźwięku chrapania. Większość z nas zdaje sobie z tego sprawę. Należy jednak pamiętać, że jest to poważna przeszkoda w procesie oddychania, która grozi niebezpiecznymi konsekwencjami, takimi jak niedotlenienie organizmu.

Kto posiada skłonności do chrapania? Czy ten problem dotyczy tylko mężczyzn?

Statystycznie częściej chrapią mężczyźni. Szacuje się, że chrapie nawet 70% z nich. W Polsce jest to około 8 milionów dorosłych ludzi. Większość z nich wydaje podczas snu tylko irytujące dźwięki o różnym natężeniu, które mogą być przerywane zmianą pozycji ciała. Inni chrapią zawsze i w każdej pozycji. Częściej chrapią osoby z nadwagą lub otyłością. Jednak podstawowym problemem jest niewłaściwa drożność nosa i gardła, która może dotknąć zarówno mężczyzn, jak i kobiety.

Czy chrapanie może być niebezpieczne?

Okazuje się, że chrapiące dzieci rozwijają się gorzej niż ich rówieśnicy. Występują u nich wyraźne zaburzenia w przepływie krwi w naczyniach mózgu. Zdecydowanie gorzej wypadają w testach sprawnościowych i ogólnorozwojowych. Z kolei kobiety, które skarżą się na chrapanie w okresie ciąży (a jest to nawet 35%), rodzą dzieci z mniejszą masą ciała i w gorszej formie fizycznej. Dodatkowo u takich kobiet częściej dochodzi do wystąpienia powikłań III trymestru ciąży – zwłaszcza nadciśnienia tętniczego. Jeśli chodzi o mężczyzn, u których występują zaburzenia oddychania podczas snu, to znacznie częściej cierpią oni na problemy z erekcją. Chrapanie i bezdechy występują niezwykle często u chorych z nadciśnieniem, chorobą niedokrwienną serca, z zaburzeniami rytmu serca i innymi częstymi schorzeniami. Dlatego w przypadku takich pacjentów leczenie jest niezwykle istotne, gdyż poprawia kondycję ich serca oraz innych narządów.

Czy istnieją domowe metody radzenia sobie z tym problemem?

Oczywiście, że tak! Chyba wszyscy lekarze znają metodę piłeczek do tenisa wszywanych w plecy piżamy, spanie z plecakiem lub noszenie zegarka z mikrofonem, który wykrywając odpowiednią głośność w pomieszczeniu poraża śpiącego lekką dawką prądu, aby się wybudził i zmienił pozycję. Metody te zapobiegają leżeniu w pozycji, w której osoba najczęściej albo najgłośniej chrapie, ale nie leczą przyczyn chrapania. Możemy unikać czynników nasilających ten proces, takich jak spożywanie alkoholu czy korzystanie z leków, które obniżają napięcie mięśni, np. leków nasennych lub uspokajających.

Kiedy powinniśmy udać się z tym problem do lekarza?

Tak naprawdę, gdy tylko zaobserwujemy u nas ten problem, gdyż każda przyczyna chrapania powinna być leczona. Jednak najistotniejsze jest, aby udać się na wizytę w sytuacji, kiedy inne osoby obserwowały u nas przerwy w oddychaniu, tzw. bezdechy oraz kiedy budzimy się z uczuciem duszenia bądź dławienia.

Do kogo możemy udać się z prośbą o pomoc?

Chrapanie, jak już wspominałem, jest związane z problemami przepływu powietrza w górnych drogach, a tymi zajmują się laryngolodzy. Jednak już lekarz pierwszego kontaktu powinien być „uzbrojony” w sposoby rozpoznawania zagrożenia.

Jakie są nowoczesne metody leczenia?

Wszystko zależy od głównej przyczyny chrapania i od tego, czy występują bezdechy. Leczenie samego chrapania polega na poszerzeniu drogi dla przepływającego powietrza. Niestety, nie jest to problem, którego da się skutecznie pozbyć przy pomocy leków.

Z licznych możliwych zabiegów najnowocześniejszym i najbardziej precyzyjnym jest tzw. radiochirurgia (chirurgia fal radiowych). Radiochirurgia polega na precyzyjnym skierowaniu fal o wysokiej częstotliwości i niskiej temperaturze w miejsce odpowiedzialne za występowanie chrapania. Dzięki tej metodzie możliwe jest uzyskanie prawidłowej drożności nosa, a także „usztywnienie” tkanek miękkich w obrębie gardła tak, aby nie drgały podczas oddychania. Dzięki temu uzyskać można ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie chrapania. Żadna inna metoda leczenia chrapania i bezdechów nie jest tak delikatna i precyzyjna. Lasery używane w leczeniu chrapania wykorzystują działanie wysokiej temperatury. W porównaniu do zabiegów przy użyciu lasera, radiochirurgia jest daleko bardziej precyzyjna, mniej bolesna, nie powoduje powstawania trudno gojących się oparzeń.

Czy proces leczenia jest długotrwały oraz kosztowny?

Sam zabieg trwa około 30-45 minut, a po jego przeprowadzeniu pacjent może swobodnie wracać do swoich obowiązków, czując tylko lekkie drapanie w gardle. Nie ma potrzeby zwalniania się z pracy. Dolegliwości bólowe są niewielkie, a gojenie trwa tylko parę dni. Co do kosztów, to trzeba liczyć zarówno diagnostykę, jak i zabieg. Diagnostyka, w cenę której wliczone są 2 wizyty oraz badanie nocne (na obecność bezdechów), to koszt około 600 zł. Koszty samego zabiegu mieszczą się pomiędzy 950 a 1700 zł, rozbieżność cenowa spowodowana jest obszarem, na którym zabieg jest wykonywany.

Jak przekonać osobę, która ma z tym problem, aby poddała się leczeniu? Jakich argumentów powinniśmy użyć?

Najmocniejsze argumenty na pewno są związane ze zdrowiem pacjenta. Bardzo istotne jest, aby pamiętać o tym, że każde chrapanie świadczy o tym, że powietrze na drodze do płuc pokonuje jakieś przeszkody. Co za tym idzie, osoba chrapiąca może w czasie snu być niedotleniona. Ma to istotne następstwa dla całego organizmu. Dodatkowo chrapanie często jest objawem występowania bezdechów, które są bardzo groźne dla naszego zdrowia, ponieważ mogą prowadzić do zgonu.

Dziękujemy za rozmowę!
redakcja pragnieniakobiet.pl

Więcej na temat leczenia chrapania i bezdechów przeczytasz w naszym przewodniku po zabiegach TUTAJ