Sprawdź, czy dobrze myjesz zęby!

mycie zębów

Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia prawie każdy Polak w wieku 35-44 lata ma próchnicę. Zły stan zdrowia zębów Polaków jest wynikiem nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Nie wszyscy myjemy zęby, a wśród tych, którzy to robią, jest niewielu dbających o zęby prawidłowo. Sprawdź, czy możesz uznać, że dobrze myjesz zęby.

Myję zęby:

a. raz dziennie
b. dwa razy dziennie
c. po każdym posiłku

Szczotkowanie zębów zajmuje mi:

a. pół minuty
b. minutę
c. 2-3 minuty

Do mycia zębów używam szczoteczki:

a. manualnej
b. elektrycznej
c. sonicznej

Szczoteczkę wymieniam:

a. raz na kilka miesięcy
b. raz na rok
c. raz na 3 miesiące

Używam pasty:

a. z fluorem, zawsze tej samej
b. wyłącznie wybielającej
c. zmieniam pasty

Do higieny jamy ustnej używam:

a. tylko pasty do zębów
b. pasty do zębów i płynu do płukania
c. pasty do zębów, nitki, wyciorów, płynu do płukania

Jem słodycze:

a. bez ograniczeń
b. kilka razy w miesiącu
c. nie jem w ogóle produktów zawierających cukier

Jeśli na wszystkie pytania odpowiedziałaś, wybierając literę c lub w przypadku pytania 3 b albo c – jesteś wyjątkowa! Należysz do elitarnej grupy Polek, które wiedzą, jak czyścić zęby.

Wygodne finansowanie zabiegów medycznych w systemie spłaty w ratach. Sprawdź na www.mediraty.pl

Zęby należy myć minimum dwa razy dziennie. Najlepiej robić to po każdym posiłku, ponieważ wówczas na bieżąco pozbywamy się osadu na zębach i przywracamy w jamie ustnej prawidłowe pH. Nie pozwalamy tym samym namnażać się bakteriom.

Sprawdź, czy dobrze myjesz zęby! 53823380_300x300Mycie zębów powinno polegać na szczotkowaniu wszystkich ich powierzchni. Zęby nie są płaskie. Są bryłami, które w trakcie mycia powinny być polerowane z każdej strony. Ruchy szczoteczki do zębów, szczególnie manualnej, powinny być obrotowe i przypominać wymiatanie. Z uwagi na to, że ta technika jest najlepsza, dobrze jest stosować szczoteczki elektryczne z okrągłą główką. Ruch obrotowy jest w nich naturalny i jest wykonywany średnio 5 000 – 9 000 razy na minutę. Do mycia zębów można również używać szczoteczki sonicznej, która usuwa zanieczyszczenia zębów przy pomocy bąbelków powietrza powstałych w cieczy złożonej z pasty, wody i śliny pod wpływem fal dźwiękowych. Częstotliwość ruchów tej szczoteczki to ok. 25 000 – 35 000 drgań na minutę.

Sprawdź, czy dobrze myjesz zęby! 24991265_s-207x300Manualna szczoteczka do zębów i główka szczoteczki elektrycznej powinny być wymieniane co 3 miesiące, ponieważ jak każdy produkt zużywają się i tracą swoje właściwości.

Do mycia zębów należy używać różnych past. Stosowanie wyłącznie jednej, szczególnie wybielającej, nie jest wskazane. Past wybielających należy używać wyłącznie od czasu do czasu, ponieważ nawet najdelikatniejsze mogą zniszczyć szkliwo i sprawić, że zęby staną się nadwrażliwe. Dobrą metodą jest używanie innej pasty rano oraz w ciągu dnia i innej wieczorem. Można wówczas łatwo dostosować je do aktualnie występujących problemów z zębami.

Do higieny jamy ustnej należy stosować nie tylko pastę do zębów. Niteczki stomatologiczne są niezastąpione do czyszczenia powierzchni stykania się zębów. Należy dobrać odpowiednią ich grubość, ponieważ przestrzenie między zębami są u różnych ludzi różne i używać z wyczuciem, aby nie doprowadzić do krwawienia dziąseł. Oprócz szczoteczki i nitki dobrze jest stosować wyciorki – maleńki szczoteczki, które oprócz tego, że usuwają resztki pokarmu i płytkę bakteryjną z dziąseł, masują je również. Wzmacniają dziąsła i poprawiają ich ukrwienie. Płyny do płukania zębów nie zastąpią mycia zębów, ale uzupełniają higienę jamy ustnej. Mają działanie odświeżające, antybakteryjne, pomagają w zwalczaniu różnych schorzeń zębów i przyzębia.

W zakresie profilaktyki i leczenia próchnicy bardzo duże znaczenie ma ograniczenie spożycia produktów zawierających cukier. Nie ma się co oszukiwać – nie uda nam się całkowite wyeliminowanie cukru z diety. Jest zawarty nie tylko w słodyczach, ale także w wielu produktach, których w ogóle nie podejrzewamy o to, że zawierają cukier. Dla zębów najbardziej szkodliwe są maziste cukierki (krówki, irysy), które oblepiają je i poddają intensywnemu oddziaływaniu cukru. Z tego typu słodyczy najlepiej zrezygnować, a i pozostałe jeść z wielkim umiarem. Będzie to z korzyścią nie tylko dla zębów, ale również dla wagi.