Plastyka brzucha

Operacje plastyczne brzucha

Przebyta ciąża, znacząca utrata wagi i brak regularnej aktywności fizycznej mogą być przyczynami powstania nadmiaru skóry na brzuchu. Na szczęście dzisiejsza chirurgia plastyczna doskonale radzi sobie z tym problemem.

Luźna i obwisła skóra spędza sen z powiek wielu kobietom, które znacząco przytyły w ciąży, ale i wszystkim osobom, które uporały się z otyłością lub dużą nadwagą. Poradzenie sobie z tym problemem to nie tylko kwestia estetyczna, ale i zdrowotna. Wiszący fałd skóry, szczególnie jeśli wiąże się z nadmiarem tkanki tłuszczowej w obrębie brzucha, może być przyczyną bólów kręgosłupa, zwyrodnienia stawów (przeciążenia), a także miejscowych infekcji i zakażeń.

Plastyka brzucha, czyli co?

Plastyka brzucha to usunięcie fałdu skórno-tłuszczowego w środkowej i dolnej części brzucha, a następnie plastyczna korekta mięśni ściany brzucha.

Aby móc dokonać oceny, czy można poddać się zabiegowi plastyki brzucha, konieczna jest konsultacja u chirurga plastyka. Rozmowa dotyczy nie tylko aspektów zdrowia fizycznego i ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu, ale i aspektów psychicznych, w tym motywacji do korekcji wyglądu.

Lekarz odpowiada na wszystkie pytania i wątpliwości pacjenta, w tym te dotyczące efektów zabiegu, związanego z nim ryzyka, a także komplikacji.

Do ostatecznej kwalifikacji do zabiegu konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych: morfologii z rozmazem, OB, oznaczenia grupy krwi, analizy moczu, koagulogramu (APTT, wsk. Quicka, INR), poziomu cukru, elektrolitów (K, Na), jonogramu, mocznika, kreatyniny, antygenów HBS, HIV, HCV itp. Dodatkowo należy poddać się badaniom EKG i uzyskać jego opis od kardiologa, a także: RTG klatki piersiowej, USG lub mammografii piersi w przypadku kobiet. Niezbędne będzie również szczepienie przeciw WZW typu B lub sprawdzenie poziomu przeciwciał, jeśli pacjent był już wcześniej poddany szczepieniu.

Przygotowanie do zabiegu

Na 14 dni przed operacją należy odstawić papierosy i stosować racjonalną dietę, a na kilka dni przed (dokładnie określa to lekarz), nie należy przyjmować leków mających wpływ na krzepliwość krwi, w tym aspiryny i jej pochodnych. Mogłoby to spowodować nadmierne krwawienie w trakcie zabiegu. Na 6 godzin przed operacją nie wolno przyjmować płynów ani pokarmów, a w niektórych przypadkach należy także odstawić leki przyjmowane na stałe. O tym także decyduje lekarz.

Przebieg zabiegu

Plastyka brzucha wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, zabieg trwa – w zależności od stopnia rozciągłości powłok brzusznych – około 3-4 godzin. Operacja zaczyna się od wykonania nacięcia powłok brzusznych powyżej spojenia łonowego. Następnie chirurg oddziela skórę od mięśni brzucha, które następnie są zszywane dla osiągnięcia efektu wyszczuplenia sylwetki. W trakcie zabiegu usuwa się także nadmiar tłuszczu. Ostatni etap to naciągnięcie płata skórno-tłuszczowego w dół i wycięcie nadmiaru skóry.

Po zabiegu

Lekarz po zakończeniu zabiegu zakłada pacjentowi specjalne ubranie uciskające, które należy nosić przez trzy miesiące. W drugiej dobie po operacji pacjent poddawany jest kąpieli pod nadzorem lekarskim, a szwy zostają usunięte po pięciu dniach.

Początek rekonwalescencji bywa bolesny, dlatego przez kilka dni po operacji można przyjmować leki przeciwbólowe. Przez 5-7 dni zalecane jest przyjmowanie podskórnych zastrzyków przeciwzakrzepowych – to także czas na odpoczynek w domu. Dwa tygodnie po zabiegu nie należy uprawiać sportów, a przez cztery – konieczne jest przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych.

Dla właściwego procesu zabliźniania się rany, miejsca nacięć należy natłuszczać, nawilżać, a także masować przez trzy miesiące po zabiegu. Na okres 3-6 miesięcy należy zrezygnować z opalania się.

Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu plastyki brzucha są: planowana ciąża, wiek poniżej 18 lat, nadciśnienie, choroby krążenia, serca i płuc, alergia na leki, cukrzyca, zatorowość żylna w wywiadzie – także w rodzinie, choroby tarczycy, stan krwotoczny, otyłość, palenie papierosów, a także zaburzenia psychiczne, w tym depresja i dysmorfobia, czyli zaburzone postrzeganie własnego ciała (lęk wynikający z przeświadczenia, że ma się brzydkie ciało).

Koszt

Zabieg miniplastyki powłok brzusznych kształtuje się w okolicach 6-8 tysięcy złotych, ale ostatecznej wyceny dokonuje lekarz w trakcie konsultacji.

 

fot: Fotolia