Odsłonięte w uśmiechu dziąsła?

Która z nas nie chciałaby mieć uśmiechu jak Nicole Kidman czy Gwen Stefani? Nie wszystkie jednak zdajemy sobie sprawę, że obie zmagają się z tzw. gummy smile, czyli uśmiechem dziąsłowym. To sytuacja, kiedy podczas uśmiechu widać większą część dziąseł i uśmiech wygląda nieestetycznie.

Jeśli podczas uśmiechu widać ci dziąsła, to znaczy że jesteś posiadaczem tzw. gummy smile, czyli uśmiechu dziąsłowego. Niektórzy traktują go jako cechę charakterystyczną, inni jako wadę, przez co wstydzą się uśmiechać. Można go skorygować przy użyciu aparatu ortodontycznego lub chirurgicznie.

Aparat ortodontyczny rozwiąże problem, ale nie u wszystkich

Uśmiech dziąsłowy charakteryzuje się odsłanianiem więcej niż 2-3 mm dziąseł górnego łuku zębowego podczas uśmiechu. Może być on spowodowany m.in. wąską i nadpobudliwą wargą górną, przerostem żuchwy lub zaburzeniami wyrzynania zębów.

Odsłonięte w uśmiechu dziąsła? 241922901– Choć uśmiech dziąsłowy jest uważany za normalną odmianę ludzkiej anatomii, wiele osób czuje z tego powodu wstyd, zażenowanie i niskie poczucie własnej wartości. Problem można rozwiązać np. za pomocą aparatu ortodontycznego, jednak ta metoda jest najbardziej skuteczna u osób w okresie dojrzewania, kiedy kości jeszcze rosną – mówi lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

U dorosłych konieczny jest zabieg chirurgiczny

Z pozbyciem się uśmiechu dziąsłowego u dorosłych sprawa jest bardziej skomplikowana i wymaga leczenia na kilku płaszczyznach, polegającego na połączeniu leczenia ortodontycznego z chirurgicznym. Aparat ma za zadanie przemieścić zęby dowierzchołkowo, a periodontolog wydłuża korony poprzez wycięcie nadmiaru dziąsła i podpierającej go kości.

– Najpierw specjalista sprawdza jaką głębokość mają kieszonki, wówczas wiadomo, ile tkanki można bezpiecznie usunąć. Do zabiegu, który odbywa się pod znieczuleniem miejscowym i trwa od kilku do kilkunastu minut – w zależności jak dużą część dziąsła trzeba wyciąć – wykorzystuje się nóż do koagulacji. Narzędzie to nie tylko wycina nadmiar dziąsła, ale jednocześnie zamyka naczynia krwionośne – wyjaśnia lek. stom. Monika Stachowicz. Dzięki temu dziąsła nie krwawią i nie trzeba zakładać szwów.

Po zabiegu stosuj dietę

Podczas zabiegu odsłonięte zostają szyjki zębów, niepokryte szkliwem i bardzo wrażliwe na bodźce zewnętrzne, np. zimne, gorące i kwaśne potrawy. Stomatolog zabezpiecza je kompozytem, licówkami lub koronami.

Przez kilka dni po zabiegu należy pamiętać o diecie i zapomnieć o gorących i kwaśnych napojach oraz posiłkach. Nie powinno się też jeść twardych warzywa i owoców, jak np. surowej marchewki, kalarepy lub jabłek oraz pić alkoholu i gazowanych napojów.

Uśmiech dziąsłowy nie każdemu musi się podobać, ale też nie jest to problem natury medycznej tylko estetycznej. Inną metodą korekcji niewielkiego uśmiechu dziąsłowego mogą być wypełniacze ust. Powiększone usta zakrywają większą część dziąseł, ale efekt nie jest trwały i trudny do przewidzenia. Stałą korektę przebiegu linii dziąseł może przeprowadzić tylko lekarz stomatolog.