Licówki akrylowe

Praca dentysty przy licówkach kompozytowych

Licówki akrylowe to stosunkowo cienkie płatki wykonane z akrylu, które nakleja się na przednie powierzchnie zębów. Akryl nie jest materiałem trwałym, dlatego licówki z niego wykonane stosowane są przede wszystkim jako tymczasowe rozwiązanie przed założeniem licówek ceramicznych lub pełnoceramicznych. Co to jest akryl, kiedy stosuje się licówki akrylowe? Jak wyglądają i jaka jest ich trwałość?

Licówki – trwałe czy tymczasowe?

Licówki są takim rodzajem uzupełnienia stomatologicznego, którego używa się przede wszystkim w celach estetycznych. Różnią się między sobą przede wszystkim rodzajem materiału, z którego zostały wykonane.

Im wyższej jakości materiał – tym efekt jest lepszy i bardziej naturalny, a same licówki trwalsze. Najczęściej stosowanymi w stomatologii estetycznej licówkami są te wykonane z ceramiki skaleniowej (ceramiczne i pełnoceramiczne), które doskonale imitują naturalny wygląd zębów – to równocześnie najdroższe z możliwych rozwiązań.

Zdecydowanie tańsze są licówki kompozytowe, które jednak mogą wyglądać nieco sztucznie, przede wszystkim na nieprzezierność i jednolity kolor. Dodatkowo kompozyt jest zdecydowanie mniej trwały niż ceramika. Typowo tymczasowym rozwiązaniem są licówki akrylowe, które stosuje się w etapie przejściowym, np. podczas oczekiwania na licówki ceramiczne.

Licówki akrylowe są mało estetyczne, a dodatkowo dość ciężkie i duże (w porównaniu z licówkami ceramicznymi i pełnoceramicznymi).

Decyzja o założeniu licówek może być decyzją na określony czas lub… na całe życie. Od czego to zależy? Licowanie zębów może odbywać się ze szlifowaniem szkliwa naturalnego zęba lub bez szlifowania.

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Na lekko oszlifowanym zębie licówki trzymają się zdecydowanie lepiej niż na zębie niespreparowanym, a szlifowanie pozwala na skorygowanie ewentualnych mankamentów w łuku zębowym (krzywizn, wielkości i nierówności zębów).

Bezdyskusyjną wadą tego rozwiązania jest fakt, że nałożenie licówek będzie nieodwracalne.

Akryl w stomatologii estetycznej

Akryl jest tworzywem sztucznym, z którego w stomatologii estetycznej wykonuje się różnego rodzaju uzupełnienia protetyczne (zęby do protez i protezy), aparaty ortodontyczne oraz licówki.

Stomatologiczne masy akrylowe dostępne są w postaci płynu lub proszku i składają się głównie z: monomeru metakrylanu metylowego (płyn) i polimeru met akrylanu metylowego (proszek). Po połączeniu proszku z płynem powstaje tzw. ciasto akrylowe, z którego mogą być formowane wyroby protetyczne.

Za kolor ciasta akrylowego odpowiedzialne są barwniki i substancje wypełniające dodawane do proszku (najczęściej tlenek cynku, który sprawia, że substancja jest nieprzezroczysta). Akryl jest materiałem utwardzanym poprzez gotowanie lub samopolimeryzującym i światłoutwardzalnym.

Cechy licówek akrylowych

Licówki wykonane z akrylu są zdecydowanie grubsze i cięższe od licówek ceramicznych i pełnoceramicznych oraz licówek kompozytowych, a co za tym idzie – ich estetyka pozostawia wiele do życzenia.

Dlatego właśnie stosowane są przede wszystkim jako rozwiązanie tymczasowe, a ich maksymalna trwałość wynosi do dwóch lat. Założenie licówek akrylowych może okazać się konieczne w procesie przygotowawczym przed założeniem licówek właściwych. Po spreparowaniu/przygotowaniu zębów i pobraniu ich wycisków w celu przygotowania przez technika licówek ceramicznych lub pełnoceramicznych – zęby mogą wymagać założenia właśnie licówek akrylowych (ze względów estetycznych i/lub ochronnych).

Przygotowanie licówek docelowych trwa najczęściej od kilku do kilkunastu dni. Licówki akrylowe mogą być również potraktowane jako tymczasowe poprawienie estetyki uśmiechu na dłuższy okres czasu (do dwóch lat), przy założeniu, że w ciągu najbliższych 24 miesięcy zdecydujemy się właśnie na licówki ceramiczne lub pełnoceramiczne. Taka decyzja może być podyktowana złym wyglądem zębów i chęcią poprawy estetyki uśmiechu oraz względami finansowymi (licówki akrylowe są nawet kilkukrotnie tańsze niż licówki ceramiczne i pełnoceramiczne).

Ceny i opinie

Licówki akrylowe są nawet kilkukrotnie tańsze od licówek ceramicznych i pełnoceramicznych. Koszt założenia jednaj licówki akrylowej najczęściej mieści się w granicach 100-200 zł.

W wybranych kliniakach i dla pacjentów, którzy zdecydowali się na założenie licówek ceramicznych lub pełnoceramicznych – tymczasowe licówki akrylowe mogą być wliczone w cenę założenia licówek docelowych.