Leczenie niepłodności żeńskiej

Problem z poczęciem dziecka ma ok. 15% par. Według szacunków tylko w 2-3% przypadków można mówić o całkowitej bezpłodności. W pozostałych przypadkach mamy do czynienia z przejściowymi trudnościami w poczęciu, które można leczyć. Leczenie niepłodności żeńskiej nie zawsze gwarantuje 100% skuteczności, jednak w wielu przypadkach leczenie kończy się sukcesem. W 35% przyczyna niepłodności leży po stronie kobiety. Najczęstszymi problemami są niedrożność jajowodów oraz zaburzenia hormonalne.

Diagnostyka:

  • Konsultacja lekarza ginekologa: szczegółowy wywiad lekarski w celu ustalenia kierunku poszukiwań przyczyn niepłodności oraz  wybór metody leczenia.
  • Badanie cytologiczne (diagnozowanie obecności komórek rakowych w szyjce macicy) – polega na pobraniu wymazu z części pochwowej szyjki macicy i poddaniu go ocenie w badaniu mikroskopowym.
  • Histeroskopia (ocena budowy jamy macicy, możliwość usunięcia zrostów, polipów i mięśniaków wewnątrzmacicznych) – polega na wprowadzeniu histeroskopu przez pochwę do szyjki oraz jamy macicy i ocenieniu wnętrza.
  • Sono-HSG (ocena jamy macicy i jajowodów) – wprowadzenie do pochwy neutralnego roztworu soli fizjologicznej oraz sondy USG umożliwia obserwację kształtu jamy macicy oraz przepływu płynu przez jajowody. W niektórych przypadkach płyn pomaga udrożnić jajowody.
  • Kolposkopia (ocena  stanu nabłonka części pochwowej) – ocena szyjki macicy oglądanej w 3-47-krotnym powiększeniu; do macicy wstrzykuje się kontrast oraz wykonuje serię zdjęć radiologicznych, co umożliwia ocenę drożności jajowodu.

Leczenie niepłodności żeńskiej:

Leczenie niepłodności żeńskiej to problem złożony, gdyż jej przyczyny mogą wynikać nie tylko z poziomu hormonów czy budowy narządów rodnych, ale również z psychiki. Diagnoza ginekologiczna pozwala na podjęcie leczenia hormonalnego lub chirurgicznego.

Leczenie hormonalne:
Najczęstszą metodą leczenia niepłodności jest stymulacja owulacji za pomocą leków hormonalnych, które przywracają prawidłowy poziom żeńskich hormonów płciowych. Wyrównanie ich poziomu może trwać nawet kilka miesięcy. Leczenie powoduje dojrzewanie komórek jajowych oraz owulację.

Leczenie chirurgiczne niepłodności żeńskiej:
W przypadku gdy przyczyny niepłodności leżą w budowie narządów rodnych kobiety, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Może on dotyczyć:

  • usunięcia przegrody macicy,
  • plastyki jajowodów – za pomocą mikroskopijnych narzędzi lekarz modeluje zniekształcony jajowód, co znacznie zwiększa szanse na zapłodnienie,
  • leczenia pęcherzykowatego zwyrodnienia jajników – zabieg operacyjny przywraca jajnikom zdolność do produkcji komórek jajowych; do wykonania zabiegu nie jest konieczne przecięcie powłok jamy brzusznej,
  • leczenia endometriozy – zabieg polega na usunięciu ognisk endometrium.

Ile kosztuje leczenie niepłodności żeńskiej:

Wizyta związana z niepłodnością – 150 zł
Cytologia – 100 zł
Sono-HSG – 600 zł
Histeroskopia – 700-1000 zł
Na raty – diagnostyka od 38,30 zł miesięcznie.

Zabiegi na raty, pożyczka na leczenie: