Labioplastyka, czyli zabieg zmniejszenia warg sromowych

Zabieg Labioplastyki

Dysfunkcja zewnętrznych narządów rodnych, a także brak akceptacji wyglądu warg sromowych są powodami konsultacji kobiet z ginekologiem lub chirurgiem plastycznym.

Choć na pierwszy rzut oka łatwo ocenić taki problem jak wygląd warg sromowych jako błahy, warto wziąć pod uwagę z czym może wiązać się przerost warg sromowych mniejszych. To nie tylko kwestia estetyki, która zresztą jest ogromnie istotnym elementem poczucia atrakcyjności w życiu seksualnym, ale i kwestia zdrowia.

Jeśli wargi sromowe mniejsze są przerośnięte i nie zakrywają ich wargi sromowe większe, może dochodzić do dolegliwości bólowych, na przykład podczas jeżdżenia na rowerze, siedzenia na krześle, a nawet podczas chodzenia. Tkanki zbyt wydatnych warg sromowych ulegają obtarciom i odparzeniom. Może to prowadzić do stanów zapalnych i zwiększającej się bolesności.

Redukcja warg sromowych

Kosmetyka wart sromowych, polegająca na ich pomniejszeniu, wykonywana jest najczęściej na dwa sposoby. Pierwszy to wycięcie nadmiaru tkanek i ponowne ich zszycie w około połowie długości – brzeg do brzegu (tzw. metoda klinowa). Druga metoda polega na wycięciu zewnętrznego pasma tkankowego na całej długości  – od okolicy łechtaczki do spoidła tylnego.

Taki zabieg prowadzi do zmniejszenia warg sromowych, ale dla pacjentki ma to szerszy wymiar – to eliminacja problemów ze współżyciem seksualnym i codziennego dyskomfortu, który  towarzyszył przerostowi. Efektem ubocznym zabiegu jest wyraźne odmłodzenie okolic intymnych, a bezpośrednimi poprawa wyglądu warg sromowych i znaczące zwiększenie pewności siebie u pacjentki w obszarze seksualności.

Zabieg zmniejszenia warg sromowych to operacja trwająca od 30 do ok. 60 minut, którą wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Najlepiej wykonywać ją w pierwszej fazie cyklu.

Istotne jest, aby na 14 dni przed planowaną operacją zaprzestać palenia papierosów, przyjmowania leków mogących zaburzać krzepliwość krwi (np. aspiryny). Na 6-8 godzin przez zabiegiem nie należy jeść, pić, a nawet żuć gumy.

Po zabiegu, pacjentka zostaje w klinice około doby, a następnie w domu przez kilka dni. Należy prowadzić wtedy oszczędzający tryb życia, nie wolno wykonywać ćwiczeń fizycznych. Szwy usuwane są po 7 dniach, obrzęk mija po około 10-14 dniach, a powrót do współżycia seksualnego możliwy po około 6-8 tygodniach.

Fot. Fotolia