Kiedy nos jest do poprawy

Nos - jak go poprawić?

Kształt nosa, który budzi niezadowolenie to najczęstszy powód zainteresowania pacjentów zabiegiem jego korekcji. Trudno się dziwić, skoro symetria nosa, jego kształt i proporcje w stosunku do reszty twarzy, tak bardzo decydują o tym, jak ona wygląda, a więc czy czujemy się atrakcyjni, czy nie.

Korekcja nosa

Zabieg obejmuje korekty w obrębie części chrzęstnej nosa, tworzącej czubek i skrzydełka. Pozwala on na zmianę czubka nosa, a także wymodelowanie go, co może mieć niebagatelne znaczenie dla wyglądu profilu twarzy. Zbyt spiczasty nos daje wrażenie surowości i braku harmonii rysów. Operację polegającą na niewielkich korektach nosa, można wykonywać w znieczuleniu miejscowym. Jeśli zmiany mają obejmować więcej obszarów lub zmiany te miałyby być znaczące, lekarz może zdecydować o przeprowadzeniu zabiegu w znieczuleniu ogólnym. Zabieg trwa około 1,5-2 h.

Wskazaniami do tego zabiegu są przede wszystkim: zbyt duży lub spiczasty czubek nosa, nierówne jego skrzydełka, zbyt duże otwory nosowe lub po prostu zbyt duży cały nos.

Jak przygotować się do operacji korekcji nosa

Aby móc poddać się operacji polegającej na zmianie wyglądu nosa, niezbędna jest konsultacja z lekarzem chirurgii plastycznej. Korekcja nosa wiąże się z wykonaniem cięć, a w konsekwencji powstaniem blizn, z czego pacjent musi dobrze zdawać sobie sprawę. Lekarz informuje także pacjenta o przebiegu zabiegu i przewidywanym efekcie. Osoba chcąca poddać się zabiegowi korekcji nosa powinna zgłosić się do lekarza ze zdjęciem en face i profilu, aby można było określić na nim stan aktualny i oczekiwania pacjenta. Takie zdjęcia potrzebne do konsultacji można też wykonać w niektórych klinikach tuż przed wizytą.

Po zabiegu

Tuż po zakończeniu zabiegu, chirurg umieszcza w otworach nosowych tamponadę, która usuwana jest już w pierwszej dobie, a gips po około 7 dniach. Nawilżanie śluzówki przez stosowanie kropel lub preparatu w atomizerze, jeśli tak zaleci lekarz, stosuje się zazwyczaj do ustąpienia jej obrzęku. Do czasu zdjęcia gipsu, należy pozostać w domu i dużo odpoczywać. Przez kolejne 4 miesiące nie należy opalać nosa, ani nagrzewać go (np. w saunie), ze względu na ryzyko powstania obrzęku. Tyle też, a nawet do 6 miesięcy trwa czas oczekiwania na ostateczne efekty zabiegu.

Co dieta ma wspólnego z zabiegiem korekcji nosa?

Chirurgia plastyczna, pozwalająca na zabiegi estetycznej korekcji części ciała, nie różni się wiele od chirurgii stosowanej w celach leczenia, jeśli chodzi o odpowiednie przygotowanie do zabiegu i rekonwalescencję. Każdy zabieg chirurgiczny niesie ze sobą ryzyko powikłań, których należy mieć świadomość, ale należy też pamiętać, że poważne podejście do zaleceń lekarza pozwala na wyeliminowanie wielu zagrożeń i odpowiednie gojenie się ran. Jednym z zaleceń może być zastosowanie szczególnych zasad żywieniowych przed zabiegiem i po nim.

Dieta stosowana przed zabiegiem nie może być zbyt restrykcyjna, ponieważ niedobory białka mogą źle wpływać na proces gojenia się ran. Natomiast wśród zalecanych modyfikacji lekarze wymieniają: wyeliminowanie alkoholu i tytoniu, a także tłustych produktów i tych wzdymających. Bardzo istotne jest poinformowanie lekarza o tym, jakie leki przyjmujemy, nie pomijając suplementów, bo te – choć zdają się być „niewinnie” – potrafią mieć poważny wpływ na nasz organizm, w tym także i gojenie się ran. Aspiryna i jej pochodne to leki, które lekarz zaleci wykluczyć na pewien czas przed zabiegiem. Tak, jak preparaty zawierające skoncentrowane składniki naturalne, które mogłyby zwiększyć ryzyko nadmiernego krwawienia (żeń-szeń, czosnek, imbir, szafran, chrzan, chili), a także niektóre witaminy (np. E).

Żywienie po zabiegu

Dieta po operacji jest także, jeśli nawet nie bardziej istotna – gdy nie jest odpowiednio zbilansowana, może mieć negatywny wpływ na gojenie się ran. Lekkostrawne potrawy uwzględniające pełnowartościowe białko, węglowodany złożone, nienasycone tłuszcze i błonnik (w tym blanszowane warzywa, które są źródłem dobrze przyswajalnych witamin), to ważny element właściwej rekonwalescencji. Wśród składników mineralnych, cynk, żelazo i witaminy mają dla niej także bardzo istotne znaczenie.

Nasz organizm jest całością i tak należy do niego podchodzić przy wszelkich zabiegach medycznych, niezależnie, czy celem jest leczenie, czy poprawa wyglądu.

Fot. Fotolia