Implanty zębów. Sprawdź, czy na pewno wiesz już o nich wszystko

Braki w uzębieniu to nie tylko powód, dla którego będziesz odczuwała dyskomfort podczas posiłku, ale i realne zagrożenie dla twojego zdrowia. Niewypełniona przestrzeń po utraconym zębie może z czasem doprowadzić bowiem do miejscowego zaniku masy kostnej szczęki, a to już realny powód do zmartwień.

Most, proteza ruchoma, a może jednak implant?

Niezależnie od sposobu, w jaki straciłaś zęba (np. uszkodzenie mechaniczne lub choroba przyzębia) – jego miejsce powinno zostać uzupełnione implantem. Wprawdzie mogłabyś zdecydować się także na protezę ruchomą lub most, ale jesteśmy dalecy od stwierdzenia, że to rozwiązania gwarantujące satysfakcjonujący komfort na lata. Dlaczego?

Dwie popularne alternatywy dla implantów zębów

Most adhezyjny lub porcelanowy

Most to pewien kompromis między kosztami i twoimi oczekiwaniami, bo mimo że należy do wypełnień stałych (po upływie kilku lat nie wymaga wymiany), a przy tym jest średnio nawet o 30-60% tańszy od konwencjonalnego implantu, to wiąże się z koniecznością szlifowania dwóch sąsiadujących zębów.

Proteza ruchoma (elastyczna lub akrylowa)

Protezę ruchomą tak naprawdę trudno nazwać pełnoprawną alternatywą dla implantów, bo stosuje się ją przede wszystkim przy całkowitym lub znacznym braku uzębienia. Protetyk może przygotować protezę elastyczną albo akrylową, ale uważamy, że to rozwiązanie tymczasowe i ostateczne, bo nie gwarantuje odpowiedniego komfortu (proteza powinna być wymieniana co kilka lat). Co więcej – proteza ruchoma może dochodzić do znacznego i nieodwracalnego zaniku masy kostnej szczęki.

Czy wiesz, że?

Jeśli nie straciłaś całego zęba, ale uszkodziłaś go w znacznej części, tj. doszło do jego pęknięcia w wyniku niewłaściwego nagryzienia pokarmu, zęba można uratować tzw. koronką

Dlaczego właśnie implanty dentystyczne?

Mimo że implanty zębów są zdecydowanie najdroższym sposobem na uzupełnienie braków w uzębieniu, to cieszą się największą popularnością – gwarantują przede wszystkim 100-procentowy komfort. Implanty nie utrudniają bowiem wymowy i nie wymagają szczególnej pielęgnacji; dbasz o nie, jak o swoje pozostałe zęby.

Implant to tak naprawdę sztuczny korzeń z tytanu, który umieszcza się w masie kostnej szczęki i osadza na nim sztucznego zęba (koronę). Tytan jest całkowicie obojętny dla twojego zdrowia, więc bez obaw o jakiekolwiek stany zapalne dziąseł.

Popularne pytania o implanty zębów, które zadajecie naszej redakcji

Ile zapłacę za implanty zębów?

Za implantację zęba zapłacisz średnio od 2500 do 6000 złotych w zależności od gabinetu oraz rodzaju implantu – te różnią się między sobą rodzajem wykorzystanego materiału (implanty tytanowe i cyrkonowe) oraz rodzaju korony (korona porcelanowa, pełnoceramiczna).

Ostateczny koszt zabiegu to także wypadkowa polityki cenowej gabinetu, a także stanu twojego uzębienia. Jeśli podczas ekstrakcji zęba doszło do dużego ubytku masy kostnej, niezbędne będzie jej uzupełnienie sztuczną kością i dopiero po kolejnych 6-10 miesiącach będziesz mogła podejść do właściwego zabiegu.

Czy wypełnienie implantem boli?

Implanty zębów wszczepia się w znieczuleniu miejscowym, więc podczas zabiegu nie będziesz odczuwała bólu; zabiegowi towarzyszy raczej pewien dyskomfort związany z wierceniem w kości, wygładzaniem powierzchni i instalacją łącznika.

Kto nie może zdecydować się na wszczepienie implantu?

Zanim przystąpisz do zabiegu powinnaś być w dobrym stanie zdrowotnym. Dentysta odmówi ci pomocy, jeśli cierpisz na chorobę onkologiczną, immunologiczną, masz poważne problemy z układem krwionośnym, jesteś w zaawansowanej ciąży lub stan twojej jamy ustnej i zębów będzie wymagał wcześniejszego leczenia.