Atrybut męskości – włosy

Widok łysego mężczyzny nie jest czymś nadzwyczajnym. Jednak dla wielu Panów wypadanie włosów jest poważnym problemem.

W dzisiejszych czasach włosy pełnią głównie funkcję ozdobną. Opaski, chustki, czapki i kaptury znacząco wpłynęły na zmianę roli, jaką odgrywają włosy. W dzisiejszych czasach mają być przede wszystkim zadbane i modnie wystylizowane. Kolor włosów, kształt fryzury jest wyznacznikiem naszego stylu, charakteru, pozycji społecznej, a często także wieku. U kobiety utrata włosów bardzo istotnie wpływa na jej poczucie własnej wartości. Nie inaczej dzieje się w przypadku mężczyzn. Łysienie może stanowić poważne źródło kompleksów. Dla mężczyzn jest to oznaka słabości i starzenia się. Bujne włosy są synonimem witalności, zdrowia oraz siły. Uznawane są za jeden z atrybutów męskości. Podobnie jest w przypadku stylizacji na łysego, ale tylko wówczas, kiedy mężczyzna sam o tym zdecyduje.

Łysienie typu męskiego

Każdego dnia gubimy od 50 do 100 włosów, jeśli jednak wypada ich więcej, możemy mieć do czynienia z nadmiernym wypadaniem włosów – łysieniem. Problem dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, jednak zdecydowanie częściej tych drugich. Niemal 50% mężczyzn powyżej 40 roku życia cierpi na nadmierne wypadanie włosów. Nie jest to jednak sztywna granica, także wśród osób młodszych możemy zaobserwować łysienie. Im młodsza osoba, tym problem większy. Starszy mężczyzna przyjmuje utratę włosów jako naturalną kolej rzeczy, dla młodszego jest to bardzo często oznaka słabości i źródło kompleksów.

Za łysienie odpowiadają hormony typu męskiego, czyli androgeny, dokładnie dihydrotestosteron. Hormon ten powoduje karłowacenie mieszków włosowych. Najczęściej łysiejemy w okolicach zakoli oraz na czubku głowy, a o wiele rzadziej i później na pozostałych częściach głowy.

Problem psychologiczny

Z pewnością każdemu z nas znane są historie o tym, jak ktoś pod wpływem trosk i problemów osiwiał lub wyłysiał w ciągu jednej nocy. Nie są to historie, którą można włożyć pomiędzy bajki. Włosy bardzo często odpowiadają na traumatyczne przeżycia. Długotrwały stres może przyczyniać się do zmian na skórze. Dlatego gdy pojawią się problemy z włosami, trzeba od razu wyeliminować czynniki stresogenne. Nie znaczy to jednak, że to wyeliminuje sam problem. Łysienie to problem genetyczny. Jeśli w rodzinie wystąpiły takie przypadki, jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że wystąpią także u dzieci i wnuków.

Mężczyźni traktują utratę włosów tak, jak kobiety pojawienie się pierwszych zmarszczek. Włosy są ważnym akcentem atrakcyjności. Widmo wyłysienia może wpłynąć na strach przed utratą poczucia własnej atrakcyjności, a co za tym idzie męskości. Może doprowadzić do wycofania się z życia publicznego, depresji oraz zaburzeń nastroju. Badania psychologiczne wykazały, że osoby łyse częściej mają problemy interpersonalne. Mężczyźni o wiele gorzej radzą sobie z akceptacją swoich kompleksów. Dlatego gdy w rodzinie występuje tendencja do łysienia, trzeba mieć się na baczności. Gdy pojawi się problem, należy szybko wysłać mężczyznę na leczenie, zanim popadnie w marazm spowodowany utratą włosów.

Leczenie

Postępy medycyny umożliwiają jednak leczenie farmakologiczne lub w poważniejszych przypadkach przeszczepy włosów. Leczenie poprawi jakość życia i pomoże pozbyć się kompleksów.

Więcej na temat leczenia